احداث مزارع پرورش قزل آلا

 

در میان ماهیان سردابی قزل‌آلا یکی از پرطرفدارترین گونه‌ها بین مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است. در حال حاضر تقریبا در اکثر استان‌های کشور مزارع پرورش ماهی قزل‌آلا وجود دارد، البته استان‌های مازندران، چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس به لحاظ تولید در جایگاه اول تا پنجم قرار دارند.

 

شاید در نگاه اول با دیدن یک مزرعه پرورش ماهی ذوق‌زده شوید و به‌خصوص در هنگام غذا‌ دادن از بالا و پایین پریدن ماهی‌ها لذت ببرید و دلتان بخواهد که یک مزرعه پرورش ماهی قزل‌آلا راه‌اندازی کنید ولی باید بدانید که کار به این سادگی‌ها هم که فکر می‌کنید نیست و مشکلات خاص خود را دارد.

ویژگی های محل مناسب

 دسترسی به آب و زمین از نظر کمی و کیفی

بر اساس حداقل آبدهی منبع آبی ، میزان تولید ماهی با کمی اختلاف در ارتفاعات مختلف از سطح آبهای آزاد تعیین می گردد.در برآورد اولیه به ازای هر 10 لیتر در ثانیه آب جاری ،تولید 1- 5/1تن ماهی قزل آلا در فضای پرورشی 100 متر مربع تعیین می گردد. بنا بر این افزایش میزان اب جاری به تناسب افزایش تولید نیز پیش بینی می شود.

منابع تامین آب

چشمه ها

قنات ها

رودخانه ها

چاه ها

دریاهها و دریاچه های طبیعی و مصنوعی

خصوصیات آب

نوسانات دما و اکسیژن ، تغییرات خصوصیات فیزیکوشیمیایی،امکان رشد جلبک ها و شکوفایی انها به ویژه در فصول گرم سال شدیداً وجود دارد. ضمناً آنکه می توانند بیمای ها و انگل ها را به ماهیان پرورشی منتقل نمایند. اما مهمترین مانع در استفاده از این نوع آبها ، گرم شدن بیش از حد این منابع در فصول گرم سال می باشد.

دسترسی به راههای ارتباطی

دسترسی به راههای مناسب به ویژه در فصل زمستان از معیارهای مهم  در انتخاب محل می باشد. زیرا برای ساخت مزرعه و حمل مصالح موجب کاهش یا افزایش هزینه ها گردد. همچنین در مرحله بهره برداری از مزرعه برای تامین نهادهای تولید و فروش محصولات نیاز به راه مناسب می باشد.

دسترسی به برق و تلفن

برای تامین روشنایی و امکان بکار گیری ابزار و تجهیزات و فعالیت های روزمره و نیز تامین ابهای زیر زمینی ، نیاز به برق می باشد .بنا بر این محل مورد انتخاب باید به منبع تولید انرژی نزدیک باشد.همچنین برای ایجاد ارتباط با مراکز تامین نهادهای تولید و بازار فروش محصولات به تلفن نیاز است.

دسترسی به بازار تهیه غذای ماهی

بهتر است غذای ماهیان هر چه تازه تر در اختیار آنها قرار گیرد . این مورد شامل غذای کنسانتره و یا اقلام اولیه ترکیبی مانند پودر ماهی،کنجاله سویا و غیره نیز می شود.

نزدیک بودن به بازار تهیه غذای ماهی ضمن آنکه موجب کاهش هزینه حمل می گردد، هزینه انبار و نگهداری غذا را نیز کم می کند و در بعضی مناطق ممکن است ارزان تر در دسترس باشد.

دسترسی به بازار فروش ماهی

نزدیکی به بازار فروش ماهی ضمن کاهش هزینه حمل ، اعمال مدیریت فروش و عرضه به بازار را ارزان تر می کند و تولید کننده می تواند به تناسب تقاضای بازار ، ماهی از استخرهای خود صید و در کوتاهترین زمان ممکن به صورت تازه در اختیار مصرف کننده قرار داده و سود بیشتری نصیب وی گردد.

نکاتی برای انتخاب محل مناسب

 

1-    در معرض ورود هرز آبها ،پساب های ناشی از فعالیت های کشاورزی و معدن داری نباشد.

2-    در معرض سیلاب و کولاک ها نباشد.

3-    در معرض ریزش و یا فرسایش دیواره تچه ها و کوهها قرار نگیرد.

4-    در معرض ورود فاضلاب های خانگی و صنعتی نباشد.

5-    راه مناسب به ویژه در زمستان داشته باشد.

6-    به منبع انرژی نزدیک باشد.

7-    مشکل زیست محیطی نداشته باشد.

8-    مالکیت زمین مشخص باشد.

9-    دارای شیب ملایمی باشد تا هزینه های خاکبرداری کاهش یابد.

10- فضا برای توسعه داشته باشد.

11-  بافت خاک مقاومت در مقابل تاسیسات و استخرها را داشته باشد، به طوری که پس از احداث ،مشکل رانش زمین نیاید.

ساخت و آماده سازی استخرها

 

بعد از مراحلی چون بازدید از منطقه و مناسب بودن شرایطی چون اقلیم ، توپوگرافی ، آزمایشات فیزیك و شیمیایی آب و مالكیت ، در نهایت استخرهای پرورشی احداث می گردد. دقت در ساخت سازه هایی كه برای پرورش قزل آلا پیش بینی می گردد می تواند از صرف هزینه های اضافی برای اصلاح و تعمیر آن در آینده جلوگیری نماید. همچنین در نظر گرفتن فاصله مزارع تا شبكه برق سراسری نیز برای افزایش آتی مزرعه بسیار حائز اهمیت است. بعد از اتمام احداث مزارع نوبت به آبگیری استخرها می رسد.

 

قبل از آبگیری حوضچه ها ، ورودی و خروجی ها را كنترل كرده و از نصب توری در آنها اطمینان حاصل كنیم. بهتر است كه بعد از آبگیری تا مدتی آب در استخرها جریان داشته باشد تا از آببند بودن و سلامت استخرها اطمینان حاصل شود. لیكن كمترین زمان ماهیدار كردن حوضچه های پرورشی بعد از 24 ساعت از زمان آبگیری استخر است.

مجوزهای لازم

 

شما برای راه اندازی استخر پرورش ماهی احتیاج به موافقت اصولی،پروانه تاسیس و بهره برداری دارید. بدین منظور می بایست به اداره جهادکشاورزی شهرستان (بخش شیلات) خود مراجعه نمایید

موافقت اصولی

چنانچه امکانات معرفی شده از جانب متقاضی دارای ضوابط و شرایط پرورش ماهی باشد پس از تصویب کمیسیون صدور پروانه موافقت اصولی صادر میشود که رونوشت آن به ادارات محیط زیست ، امور آب و امور اراضی استان ارسال می شود.

پروانه تاسیس

چنانچه جواب تمام استعلامات مثبت باشد پس از صلاح دید کمیسیون صدور پروانه پروانه تاسیس صادر میشود که بر اساس آن شخص اجازه ساخت و ساز پیدا کرده و جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شود.

پروانه بهره برداری

پس از اتمام کار ساخت و ساز و بازدید کارشناسی چنانچه مورد دارای شرایط ماهیدار کردن باشد از جانب کمیسیون صدور پروانه ، پروانه بهره برداری صادر می شود.

* لازم به تذکر است در هر مورد از مجوزهای فوق چنانچه تا زمان اعتبار پروانه صادره ، کار اتمام نیافته باشد مجوز باید تمدید گردد.

برای حفر چاه نیاز به پروانه حفر چاه دارید که جهت اخذ آن می‌بایست به اداره آبیاری شرکت سهامی آب شهرستان محل احداث استخر مراجعه کنید.

منابع:شیلاتی ،پرورش ماهی ،فرصت امروز ،جهاد قزوین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *